روانشناسی در بستر اجتماع

 
صاحبنظران ، روان شناسی اجتماعی را در حکم تلاشی برای درک و توضیح چگونگی تاثیر حضور واقعی ، خیالی یا ضمنی دیگران بر افکار ، احساسات و رفتار فرد می‌دانند. اصطلاح حضور ضمنی اشاره به فعالیتهای بسیاری دارد که شخص به علت نقش خود در یک ساختار پیچیده و یا به دلیل عضویتش در یک گروه فرهنگی به خصوص ، درگیر آنها می‌شود. انسان از گروه تاثیر می پذیرد و خود بر گروه تاثیرگذرا است


ادامه مطلب
 

ده هدیه ای که در سال جدید می توانید به خودتان بدهید

یک – با دیگران چنان رفتار کنیم که دوست داریم آنان با ما رفتار کنند
دو- قدر دوستان مان را بدانیم. آنها مهمترین سرمایه زندگی هستند
سه – دل ها را از کینه بزدائیم و بگذاریم محبت حرف آخر را بزند
چهار – از پرسه زدن بی هدف در شبکه های اجتماعی به استفاده کاوشگرانه از اینترنت برگردیم. بیندیشیم و بیاموزیم.
پنج – زمان تنها ابزاری است که مال خود ماست و در هر مکانی به آن دسترسی داریم. از زمان به بهترین شکل استفاده کنیم
شش – عادات بد مثل باری بر دوش ما و مانع سرعت و تکامل ماست.
عادات بد را یکی بعد از دیگری کنار بگذاریم. سیگار کشیدن، تنبلی، پرخوری و ولخرجی بخشی از این عادات است.
هفت – به طبیعت باز گردیم. طبیعت مادر انسان و سرچشمه همه زیبائی ها و زایش هاست. در حفظ و نگهداریش بکوشیم و تلاش کنیم مدت زمان بیشتری در آغوش آن باشیم.
هشت -  از کنجکاوی و سر کشیدن در زندگی دیگران دست برداریم و در عوض ببینیم با ضعف ها و مشکلات خود چه می توانیم بکنیم. حریم و استقلال دیگران و گزینش شیوه زندگیشان را محترم بشماریم
نه – در روابط روزانه،  وجدان خود را قاضی کنیم وعدالت را سکوی رفتار خویش قرار دهیم
ده – از نیکوکاری و کمک به دیگران دریغ نکنیم. کار نیک دوای همه دردهای درونی ماست. زمان و زندگی پاداش های خوب به کسانی می دهد که در حق دیگران نیکی و مساعدت به خرج می دهند.

 
 
 

سال گذشته آخرین سال قرن چهارده شمسی و سالی پر حادثه بود. بحران جهانگیر ویروس کورونا و به گروگان گرفتن ساکنان کره زمین اگر برای سایر ملل جهان یک بحران ویژه بود برای مردم ایران قوز بالا قوز و یک بار سنگین، افزون بر همه سختی ها و ناملایماتی بود که حکومت نامردمی آخوندی در همه سطوح بر مردم ایران تحمیل کرده است
سال جدید سال آغازین سده جدید است. سال بیم ها و امیدها. سال فرصت ها، سال همدلی و همراهی و سال همبستگی مردم ایران و همت عمومی آنان برای پایان بخشیدن به تداوم این نظام جهل و جنایت ! سال جدید را باید سال رهائی ساخت. سالی به یاد ماندنی و
تاریخ ساز که می تواند سرآغاز تکوین ایرانی نوین باشد
به امید روزی که آزادی در صدر مطالبات مردم ایران قرار گیرد و اهمیت آن در توسعه و شکوفائی کشور ما بر همگان روشن شود

هشت مارس روز جهانی زن خجسته باد
 

هشت مارس، یادآور تاریخ مبارزات زنان در سراسر جهان است
 اگر حضور بی وقفه زنان در مبارزات سیاسی و اجتماعی نبود هیچ تحول طبیعی و پایداری رخ  نمی داد و مردان آزاده در همه میدان ها، تنها  و بدون پشتیبانی می ماندند. بی تردید بخش مهمی از مبارزات زنان، متوجه نظام های مردسالار و فرهنگ های عقب مانده ای است که زن را با انواع تبعیضات، به محرومیت از حقوق برابر کشانده اند. در ایران هم اکنون، مبارزه زنان چنان ابعادی پیدا کرده است که بدون شک، گذار ایران به مدرنیته، با رهبری و پیشروی زنان خواهد بود. زن ایرانی (به ویژه در چهل سال گذشته) با حضور در همه میدان های رزم و اعتراض، نشان داده است که برا ی کسب آزادی خویش، بیش از پیش مصمم است و رهبری تحول بعدی تنها با حضور برابر زنان میسر خواهد.
 با درود به زنان شایسته و مبارز میهنم، در برابر اراده آهنین و تلاش خستگی ناپذیرشان، سر احترام
فرود می آورم  و روز جهانی زن را با شوق تمام، تبریک می گوی
م

 

روند فزاینده خودکشی در نوجوانان و جوانان


!غنچه های نوشکفته چرا پر پر می شوند؟

خودکشی همزمان چهار دختر در بابل، خودکشی پسری ۱۸ ساله بعد از برگزاری آزمون کنکور، حلق‌آویز شدن یک پسر ۱۰ ساله در شهرستان دیر، خودکشی پسری ۱۲ ساله با کلت کمری؛ اینها تنها چند نمونه از خودکشی‌هایی است که در ماه‌های اخیر از سوی کودکان انجام شده است.
سال ۹۹ در شرایطی سپری می‌شود که تقریباً ماهی نگذشته که در آن خبری از خودکشی یک کودک در گوشه‌ای از کشور به گوش نرسد. از شمال گرفته تا جنوب، از خوزستان گرفته تا پایتخت، دختران و پسران دست به خودکشی می‌زنند، در بسیاری از موارد به نتیجه نمی‌رسند و زنده می‌مانند و در موارد متعدد دیگری هم جان‌شان را از دست می‌دهند. شدت گرفتن این اخبار اما بهانه‌ای شد تا نگاهی بیندازیم به خودکشی‌های کودکان در ماه‌های اخیر.
شامگاه جمعه ۲۲ آبان ۹۹ دختر ۱۵ ساله دیگری در رامهرمز خوزستان خود را حلق‌آویز کرد
اردیبهشت‌ماه امسال بود که پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد، مرگ ناشی از مصرف قرص برنج در کشور افزایش یافته است. به گفته این سازمان، در سال ۱۳۹۸ دویست و بیست مورد فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۱۳۹۷) ۱۹ درصد افزایش یافته است. بنا بر این گزارش از کل فوت‌شدگان ناشی از مسمومیت با قرص برنج، ۱۴۴ نفر مرد و ۷۶ نفر زن بوده‌اند. البته تمام افرادی که به خاطر مصرف این قرص جان‌شان را از دست می‌دهند قصد خودکشی هم نداشته‌اند. عده‌ای هم به اشتباه برنجی را مصرف می‌کنند که آلوده به این قرص بوده است ولی آمار روشنی در این باره که چه میزان از این مرگ‌ها مشخصاً مربوط به خودکشی بوده نیز در دسترس نیست.
 پنج هزار و ۱۴۳ خودکشی در سال ۹۸
برای بررسی این موضوع بد نیست نگاهی هم به آمار کلی خودکشی در کشور داشته باشیم. معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور خردادماه امسال، آمار خودکشی در سال ۹۸ را پنج هزار و ۱۴۳ نفر اعلام کرد. به گفته مسعود قادی‌پاشا، این رقم در مقایسه با سال ۹۷، ۰.۸ درصد رشد داشته است. از این تعداد هزار و ۵۱۷ مورد خودکشی مربوط به زنان و مابقی (سه هزار و ۶۲۶) مورد مربوط به مردان بود.

طبق آمار سازمان پزشکی قانونی، از نظر جمعیت بیشترین آمار خودکشی مربوط به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و کرمانشاه و کمترین مربوط به خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان‌وبلوچستان بوده است. همچنین متداول‌ترین روش در خودکشی حلق‌آویز کردن و بعد از آن استفاده از سموم بود. نکته قابل توجه اینکه بیشترین متوفیان ناشی از خودکشی بین ۳۰ تا ۳۹ سال و سپس ۱۸ تا ۲۴ سال داشتند
.

ادامه مطلب
 

نگاهی اجمالی به انواع  اختلال شخصیت ها
 

اختلال شخصیت نوعی اختلال روانی است که طرز فکر، عملکرد و رفتار فرد در آن بیمارگونه میشود. فرد مبتلا به اختلال شخصیت برای درک و همشکل پنداری با موقعیت و اشخاص به مشکل برمیخورد. این امر منجر به محدودیت و مشکلات جدی در روابط، فعالیت های اجتماعی، کار و مدرسه میشود.
گاهی ممکن است متوجه نشوید که دچار اختلال شخصیت هستید چون نحوه ی تفکر و رفتار برای خودتان طبیعی به نظر میرسد و به خاطر چالش های پیش رو دیگران را سرزنش میکنید.
معمولا اختلال شخصیت در سال های نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع میشود. اختلال شخصیت انواع مختلفی دارد. با رسیدن سن فرد به میانسالی از شدت برخی از انواع اختلالات کاسته میشو
د.

ادامه

اختلال اضطراب فرا گیر
 
اگر شما آنقدر زیاد اضطراب داشته باشید که همیشه از وقوع یک فاجعه یا حادثهٔ بدی در تشویش و نگرانی باشید، شما شیاد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر باشید. 
خصوصیات اختلال اضطراب فراگیر
اگر شما مبتلا به اختلال اضطراب عمومی باشید، گویا رادار ترس از وقوع فاجعه بطور مداوم در حال فعالیت و آمادگی میباشد. شما احساس میکنید که هیچ گاه از تشویش و نگرانی خود رهایی نمی یابید و تقریباً هیچ وقت خود را مصؤن احساس نمیکنید. بمجرد اینکه یک فکر نگران کننده آرامش تان را بر هم میزند، شما احساس میکنید که تشویش باید به یکبارگی رفع گردد. شما شاید احساس کنید که شما باید از همه ناراحتی های وابسته به احساسات بگریزید و برای شما شاید مشکل باشد که در زمان حال باشید.
اینکه شخص مضطرب، همزمان به سایر اختلالات روانی و جسمی دچار باشد، معمول است. بطور مثال امکان دارد شما به وسواس فکری، اختلالات غذایی یا افسردگی دچار باشید و یا مداوماً از درد شکم، درد در کمر یا شانه رنج ببرید. امکان دارد شما خود را گیج و سرآسیمه احساس کنید و به آسانی اشک میریزید.
اختلال اضطراب فراگیر یکی از اختلالات اضطرابی است و اینکه کسی همزمان به چندین اختلالات مبتلا باشد، معمول  است. امثال سایر اختلالات اضطرابی عبارت از اضطراب اجتماعی‌، سندروم هراس یا ترس ها هستند