روند فزاینده خودکشی در نوجوانان و جوانان


!غنچه های نوشکفته چرا پر پر می شوند؟

خودکشی همزمان چهار دختر در بابل، خودکشی پسری ۱۸ ساله بعد از برگزاری آزمون کنکور، حلق‌آویز شدن یک پسر ۱۰ ساله در شهرستان دیر، خودکشی پسری ۱۲ ساله با کلت کمری؛ اینها تنها چند نمونه از خودکشی‌هایی است که در ماه‌های اخیر از سوی کودکان انجام شده است.
سال ۹۹ در شرایطی سپری می‌شود که تقریباً ماهی نگذشته که در آن خبری از خودکشی یک کودک در گوشه‌ای از کشور به گوش نرسد. از شمال گرفته تا جنوب، از خوزستان گرفته تا پایتخت، دختران و پسران دست به خودکشی می‌زنند، در بسیاری از موارد به نتیجه نمی‌رسند و زنده می‌مانند و در موارد متعدد دیگری هم جان‌شان را از دست می‌دهند. شدت گرفتن این اخبار اما بهانه‌ای شد تا نگاهی بیندازیم به خودکشی‌های کودکان در ماه‌های اخیر.
شامگاه جمعه ۲۲ آبان ۹۹ دختر ۱۵ ساله دیگری در رامهرمز خوزستان خود را حلق‌آویز کرد
اردیبهشت‌ماه امسال بود که پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد، مرگ ناشی از مصرف قرص برنج در کشور افزایش یافته است. به گفته این سازمان، در سال ۱۳۹۸ دویست و بیست مورد فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۱۳۹۷) ۱۹ درصد افزایش یافته است. بنا بر این گزارش از کل فوت‌شدگان ناشی از مسمومیت با قرص برنج، ۱۴۴ نفر مرد و ۷۶ نفر زن بوده‌اند. البته تمام افرادی که به خاطر مصرف این قرص جان‌شان را از دست می‌دهند قصد خودکشی هم نداشته‌اند. عده‌ای هم به اشتباه برنجی را مصرف می‌کنند که آلوده به این قرص بوده است ولی آمار روشنی در این باره که چه میزان از این مرگ‌ها مشخصاً مربوط به خودکشی بوده نیز در دسترس نیست.
 پنج هزار و ۱۴۳ خودکشی در سال ۹۸
برای بررسی این موضوع بد نیست نگاهی هم به آمار کلی خودکشی در کشور داشته باشیم. معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور خردادماه امسال، آمار خودکشی در سال ۹۸ را پنج هزار و ۱۴۳ نفر اعلام کرد. به گفته مسعود قادی‌پاشا، این رقم در مقایسه با سال ۹۷، ۰.۸ درصد رشد داشته است. از این تعداد هزار و ۵۱۷ مورد خودکشی مربوط به زنان و مابقی (سه هزار و ۶۲۶) مورد مربوط به مردان بود.

طبق آمار سازمان پزشکی قانونی، از نظر جمعیت بیشترین آمار خودکشی مربوط به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و کرمانشاه و کمترین مربوط به خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان‌وبلوچستان بوده است. همچنین متداول‌ترین روش در خودکشی حلق‌آویز کردن و بعد از آن استفاده از سموم بود. نکته قابل توجه اینکه بیشترین متوفیان ناشی از خودکشی بین ۳۰ تا ۳۹ سال و سپس ۱۸ تا ۲۴ سال داشتند
.

ادامه مطلب
 

نگاهی اجمالی به انواع  اختلال شخصیت ها
 

اختلال شخصیت نوعی اختلال روانی است که طرز فکر، عملکرد و رفتار فرد در آن بیمارگونه میشود. فرد مبتلا به اختلال شخصیت برای درک و همشکل پنداری با موقعیت و اشخاص به مشکل برمیخورد. این امر منجر به محدودیت و مشکلات جدی در روابط، فعالیت های اجتماعی، کار و مدرسه میشود.
گاهی ممکن است متوجه نشوید که دچار اختلال شخصیت هستید چون نحوه ی تفکر و رفتار برای خودتان طبیعی به نظر میرسد و به خاطر چالش های پیش رو دیگران را سرزنش میکنید.
معمولا اختلال شخصیت در سال های نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع میشود. اختلال شخصیت انواع مختلفی دارد. با رسیدن سن فرد به میانسالی از شدت برخی از انواع اختلالات کاسته میشو
د.

ادامه

اختلال اضطراب فرا گیر
 
اگر شما آنقدر زیاد اضطراب داشته باشید که همیشه از وقوع یک فاجعه یا حادثهٔ بدی در تشویش و نگرانی باشید، شما شیاد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر باشید. 
خصوصیات اختلال اضطراب فراگیر
اگر شما مبتلا به اختلال اضطراب عمومی باشید، گویا رادار ترس از وقوع فاجعه بطور مداوم در حال فعالیت و آمادگی میباشد. شما احساس میکنید که هیچ گاه از تشویش و نگرانی خود رهایی نمی یابید و تقریباً هیچ وقت خود را مصؤن احساس نمیکنید. بمجرد اینکه یک فکر نگران کننده آرامش تان را بر هم میزند، شما احساس میکنید که تشویش باید به یکبارگی رفع گردد. شما شاید احساس کنید که شما باید از همه ناراحتی های وابسته به احساسات بگریزید و برای شما شاید مشکل باشد که در زمان حال باشید.
اینکه شخص مضطرب، همزمان به سایر اختلالات روانی و جسمی دچار باشد، معمول است. بطور مثال امکان دارد شما به وسواس فکری، اختلالات غذایی یا افسردگی دچار باشید و یا مداوماً از درد شکم، درد در کمر یا شانه رنج ببرید. امکان دارد شما خود را گیج و سرآسیمه احساس کنید و به آسانی اشک میریزید.
اختلال اضطراب فراگیر یکی از اختلالات اضطرابی است و اینکه کسی همزمان به چندین اختلالات مبتلا باشد، معمول  است. امثال سایر اختلالات اضطرابی عبارت از اضطراب اجتماعی‌، سندروم هراس یا ترس ها هستند