افسردگی و درمان آن

مقدمه
افسردگی یک بیماری پیچیده، خزنده، پرهزینه  و چند جانبه است. افسردگی سومین بیماری  درجهان است که بیشترین دلایل مرگ و میر را تشکیل می دهد. این بیماری به همه سطوح بیمار آسیب می زند و بدون درمان، می تواند در شدیدترین حالت به خودکشی و یا به تغییر شخصیت فرد هم منجر شود. مراجعه به موقع به روانپزشک از عمیق شدن و تشدید بیماری جلوگیر کرده، بهبودی بیمار را تسریع می کند
بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی ممکن است در ابتدا با شکایت از خلق و خوی کم، فقدان لذت، و یا دیگر علائم به روانپزشک مراجعه نکنند. در مراقبت های اولیه در درمانگاه های عمومی،  بسیاری از این بیماران ابتدا به دنبال درمان مشکلاتی هستند که اغلب می تواند جسمی باشند (به عنوان مثال، خستگی، سردرد، ناراحتی شکم، و یا تغییر در وزن). بیماران ممکن است بیشتر از تحریک پذیری و یا اشکال در تمرکز و یا از اندوه و خلق و خوی کم شکایت داشته باشند.

کودکان مبتلا به اختلال افسردگی اساسی نیز ممکن است با علائمی در ابتدا گمراه کننده مانند تحریک پذیری، کاهش پیشرفت در مدرسه، و یا گوشه گیری در روابط اجتماعی، بروز بیماری را نشان دهند. در افراد مسن ممکن است سردرگمی یا کاهش عمومی در توان کاری روزانه و شکایت از مشکلات جسمانی بیشتر دیده شود و معمولا علائم افت  شناختی(ذهنی)، و شکایت از غم و یا ملال خلق و خوی کمتر مشاهده می شود
عوامل خانوادگی، اجتماعی و محیطی
افسردگی می تواند خانوادگی باشد. بنابراین، سابقه خانوادگی  کاملا مهم است. عوامل خانوادگی، اجتماعی و زیست محیطی  به نظر می رسد نقش قابل توجهی در این دوره از بیماری افسردگی در کودکان و نوجوانان، حتی در کودکان پیش دبستانی بازی می کند. تحقیقات  رنه اسپیتز (75) نشان داده است که حتی کودکان خردسالی که در بیمارستان بودند و امکان دیدن والدین را نداشتند افسرده شده بودند
روان پریشی (سایکوز) به عنوان پیامد بیماری
بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی معمولا دچار افکار تکراری و یکنواخت می شوند . بنا بر این مهم است که از هر بیمارافسرده در مورد شواهدی از علائم روان پریشی پرسش شود. وجود این نشانه ها برای درمان اولیه بیماری اهمیت فراوان دارد علائم روان پریشی که در افسردگی می تواند بروز کند عبارتند از: توهم، دیدن چیزهایئ که وجود ندارند، شنیدن صدا و کمبود پیشرونده انرژی فیزیکی و کم حالی و سستی بسیار شدید
روان پریشی، زمانی که در حالت افسردگی تک قطبی رخ می دهد، معمولا در محتوای آن با وضعیت خلق و خوی بیمارافسرده  شباهت و همخوانی دارد. به عنوان مثال، بیمار ممکن است هذیان، بی ارزشی یا کاهش توان فیزیکی فزاینده را تجربه کنند
شناسائی علائم روان پریشی از طریق شرح حال دقیق و بی درنگ برای رد کردن هر یک از موارد زیر است
     بیماری دو قطبی
     جنون جوانی
     ابتلا به اختلال اسکیزوافکتیو
       مصرف مواد مخدر
     سندرم ارگانیک مغز


معاینات و بررسی های فیزیولوژیکی
هیچکدام از یافته های فیزیکی مختص به اختلال افسردگی اساسی نیستند؛ در عوض، تشخیص بر پایه تاریخچه بیماری و ارزیابی وضعیت ذهنی بیمار است. با این وجود، یک ارزیابی سلامت روان کامل، همیشه باید شامل یک ارزیابی پزشکی برای رد کردن مشکلات فیزیولوژیکی و جسمانی باشد که ممکن است به اختلال افسردگی شباهت داشته باشند. در یک دسته بندی کلی به موارد زیر باید توجه داشت:
    عفونت
    دارو
    اختلال غدد درون ریز
    تومور
    اختلال عصبی


ظاهر و الگوی احساسی -عاطفی

بیشتر بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی ظاهری طبیعی دارند. در بیماران مبتلا به علائم شدید، کاهش در نظافت و بهداشت و همچنین یک تغییر در وزن را می توان مشاهده کرد. بیماران ممکن است نوعی کندی روانی، کبه صورت کاهش یا از دست دادن حرکت خودجوش  نشان دهند، و همچنین نشان دادن بی تفاوتی روانی در مورد تحریکات محیطی (مثلا واکنش نشان ندادن به یک موضوع خنده دار (فقدان بیان عاطفی). آژیتاسیون یا بی قراری نیز می تواند در برخی از بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی مشاهده شود.

توان یا شیوه بیان و سخن گفتن
گفتار فرد افسرده ممکن است طبیعی، آهسته، یکنواخت، و یا فاقد خودانگیختگی و محتوا باشد. پرحرفی غیر اختیاری و شدید می تواند نشانه اضطراب یا شیدایی(مانیا) باشد، در حالی که گفتار آشفته می بایست توجه  پزشک را به روان پریشی جلب نمیاد. افکار شتابنده همچنین می تواند نشانه ای از اضطراب، شیدایی، و یا جنون خفیف باشد. منظور از افکار سریع افکاری است که با مقدار کمی تحریک محیطی به وجود می آید. مثلا اگر پزشک به مریض بگوید وقت محدودی دارند مریض از جا بلند شود و گفتگو را قطع کند با این فکر که وقت تمامشده است، در حالی که دکتر فقط به محودیت وقت اشاره کرده بود و نه اتمام آن.
-----------------------------------------------------------------
افسردگی همراه با اضطراب
اضطراب خود می تواند یک بمیاری مستقل و یا بخشی از افسردگی و یا عامل افسردگی باشد. زمانی که افسردگی با اضطراب شدید همراه می شود می تواند خطر خودکشی را افزایش دهد. اضطراب با نشانه های زیر مشخص می شود
احساس فشار روحی و در منکنه بودن
 احساس غیر منتظره ی بی قراری
     مشکل در تمرکز به دلیل نگرانی
     ترس از این که چیزی دهشتنام ممکن است رخ دهد
   احساس از دست رفتن کنترل

افسردگی عمیق یا ملان کولیا
نوعی از افسردگی است که از حالت معمول پیشتر رفته و بیمار حتی توان خودرن و آشامیدن و حرف زدن را از دست می دهد. بیمار معمولا به یک نکته خیره شده و می تواند ساعت ها در حالتسکئت بماند. این نوع افسردگی را باید با شوک الکتریکی درمان کرده و سپس به داروی درمانی فشرده اقدام کرد.

معمول ترین نشانه های افسردگی که می توانند راه تشخیص این بیماری را هموار سازند  به قرار زیرهستند
 

  -کاهش میزان انرژی یا فعالیت


کاهش میزان انرژی عمومی در بدن:
این نخستین نشانه است و تشخیص آن بسیار ساده می‌باشد. به طور خلاصه یعنی این که حس کنید به اندازه هفته  گذشته یا ماه گذشته انرژی ندارید. نه این که تمام روز خسته باشید بلکه فقط انرژی کمتری نسبت به سابق داشته باشید. برای مثال، ترجیح بدهید بعد از خاتمه  کار روزانه، استراحت و مطالعه کنید تا این که به ورزش بپردازید.
خستگی: دومین مرحله بعد از کاهش انرژی، خستگی جسمی است. خوابیدن و استراحت، شما را سرحال نمی‌آورد و حتی صبح‌ها پس از بیدار شدن از خواب هم احساس خستگی می‌کنید. این احساس خستگی در طول روز هم ادامه می‌یابد. ممکن است در محل کار که هستید فعالیت‌های کاری شما را به خود مشغول کند ولی بعد از آن که به خانه برمی‌گردید آنچنان احساس کوفتگی کنید که انگار قطار از رویتان رد شده است! خمیازه کشیدن، بدن را به این طرف و آن طرف کش دادن و چرت زدن از نشانه‌های خستگی است.
سستی و رخوت:
 این عارضه  جدّی‌تری است. کسی که دچار افسردگی باشد ممکن است به طور غیرعادی بی‌حال و خواب‌آلوده باشد. و یا در حالت متداول تر، ممکن است ساعت‌ها بدون انجام هیچ کاری روی صندلی بنشینید. نه این که به چیزی واکنش نشان ندهید بلکه به انجام هیچ کاری علاقه‌مند نباشید و از نظر جسمی و روحی احساس سنگینی کنید.
کاهش فعالیت:
این ممکن است در نتیجه  کاهش انرژی، خستگی و سستی و رخوت باشد و یا آن که مستقل از این عوارض باشد. به هر حال، اگر سطح فعالیت‌های معمولی فرد شروع به کاهش کند این ممکن است از علائم افسردگی باشد.
بی‌خوابی یا پرخوابی
یکی از شایعترین علائم افسردگی بی‌خوابی است: دراز کشیدن ولی بیدار و نگران ماندن، ناتوانی در استراحت کردن، احساس تنش درونی داشتن و یا فکرهای پراکنده کردن. پرخوابی عکس بی‌خوابی است. یعنی زیادتر از حد معمول خوابیدن. بی‌خوابی ممکن است فعالیت‌های روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهد یا ندهد و یا ممکن است در ارتباط با سایر علائم، نشانه  وجود افسردگی در فرد باشد زیرا عوامل بسیاری می‌توانند موجب بی‌خوابی گردند. امّا پرخوابی، خود به خود نشانه  افسردگی است و فرد باید فوراً به روان‌پزشک مراجعه کند.
از دست دادن علاقه به فعالیت‌های لذت‌بخش و شادی‌آور
چنین نشانه ای، خود به اندازه کافی گویاست. مثلاً شما به طور معمول از کوهنوردی با دوستانتان بسیار لذت می‌بردید و اکنون، دعوت‌ آن‌ها را رد می‌کنید. همیشه عاشق کارت باغچه و نگهداری از گل ها بودید ولی این روزها حوصله‌اش را ندارید.
گوشه گیری و دوری از فعالیت های بیرونی و اجتماعی: تشریح این عارضه، آسان ولی تشخیص آن دشوار است و بستگی به این دارد که مثلا فردی که بیماری دوقطبی دارد در کدام حالت باشد. به عنوان مثال، چنین فردی گاهی علاقه  زیادی به میهمانی رفتن دارد و گاهی برعکس، ترجیح می‌دهد تنها در خانه بماند و کتاب بخواند. از سوی دیگر، شخصی که به طور طبیعی آدم گوشه‌گیری است، در صورت افسردگی گوشه‌گیرتر و انزواطلب‌تر می‌شود ولی چون به این خصلت شناخته شده بوده، تشخیص این علامت افسردگی در او دشوارتر خواهد بود.   

 تغییرات فیزیکی
هر کس که فکر می‌کند افسردگی فقط با مغز افراد سروکار دارد یا تاکنون به افسردگی دچار نشده و یا از آن چیز زیادی نمی‌داند. افسردگی نه تنها بر روی ذهن انسان‌ها اثر می‌گذارد بلکه علائم فیزیکی مهمی نیز به جا می‌گذارد. برخی از آن‌ها را در بخش 1 ذکر کردیم (کاهش انرژی یا کاهش فعالیت) و در اینجا به برخی دیگر اشاره می‌کنیم.

دردهای بی دلیل  و نامشخص
یکی از نظریه‌هایی که در مورد علّت بدن درد در افراد افسرده وجود دارد این است که این افراد معمولاً به دلیل اختلال در خواب، استراحت کامل نمی‌کنند و از نظر جسمی دچار استرس هستند. خواب بدون استراحت (چه کم‌خوابی و چه پرخوابی) از عوامل اصلی سندروم خستگی مزمن و فیبرومایلجیا (دردهای عضلانی و استخوانی گسترده که علّت آن هنوز ناشناخته است) می‌باشد. افزون بر این، غلظت هورمون کورتیزول در افراد افسرده معمولاً بیشتر از حدد طبیعی است که این به نوبه  خود با دردهای عمومی در بدن ارتباط دارد.
کاهش یا افزایش وزن
کم اشتهایی یا پراشتهایی: کم اشتهایی در شرایط افسردگی کاملاً معمول است. گاهی اوقات نیز افراد افسرده به عنوان مسکّن به غذا روی می‌آورند. بنابراین هم کاهش وزن و هم افزایش وزن می‌تواند از نشانه‌های افسردگی باشد. یکی از دلایلی که افراد به هنگام افسردگی به غذا و مخصوصاً غذاهای پرچربی روی می‌آورند این است که کربوهیدرات‌ها سطح سروتونین مغز را بالا می‌برند (سروتونین یکی از انتقال‌دهنده‌های عصبی است که زیاد پائین آمدن سطح آن به افسردگی ارتباط دارد). همچنین، افزایش کورتیزول نیز به عنوان یکی از عوامل ذخیره  نامناسب چربی در بدن انگاشته می‌شود.
بی‌قراری یا کندی روانی-حرکتی: بی‌قراری روانی- حرکتی عبارت است از افزایش فعالیت، بیشتر به دلایل ذهنی تا جسمی. نشانه‌های متداول آن شامل قدم زدن، پیچاندن یا فشار دادن دست‌ها، با انگشت روی میز زدن یا کف پا را به زمین زدن و سایر رفتارهای بدون وقفه  مشابه است. کندی روانی-حرکتی برعکس، به آهستگی فعالیت‌های فکری و جسمی اشاره دارد. در این حالت، کارهای معمولی مانند مسواک زدن یا غذاخوردن ممکن است به صورتی غیرعادی کند و با طمأنینه انجام شوند.

 درد هیجانی (Emotional Pain )
غمگینی طولانی
گریه  غیرقابل کنترل و غیرقابل توضیح
احساس گناه
احساس پوچی
از دست دادن اعتماد به نفس
احساس ناامیدی
احساس بی‌پناهی

این علائم، به ویژه اگر تک تک در نظر گرفته شوند، منحصر به افسردگی نیستند. برای مثال، احساس بی‌پناهی ممکن است واکنش منطقی به قرار گرفتن در یک شرایط دشوار باشد. امّا در حالت افسردگی، احساس بی‌پناهی به صورت‌های زیر است:

آمیخته با انواع دیگر دردهای هیجانی
آمیخته با انواع دیگر علائم افسردگی
تداوم یافتن بیش از یک زمان معقول
شدیدتر بودن بیش از یک حدّ معقول

هر یک از عوارض بالا ممکن است به عنوان واکنش طبیعی به یک رویداد غم‌انگیز مثل مرگ نزدیکان یا از دست دادن کار پدیدآید امّا طولانی شدن بیش از حدّ آن باید به عنوان علائم احتمالی افسردگی مورد بررسی قرار گیرد. در نظر گرفتن این پدیده، به ویژه در افرادی که دارای سابقه  افسردگی هستند حائز اهمیت است.

 حالت‌های روحی دشوار

تحریک‌پذیری:
تقریباً همه این حالت را تجربه کرده‌اند. تحریک‌پذیری علت‌های بی‌شماری می‌تواند داشته باشد. یک سردرد، خواب بد، یک صورتحساب پیش‌بینی نشده، فرا رسیدن وقت دندانپزشک، و هر عامل استرس‌زای دیگری می‌تواند باعث آن شود. امّا هنگامی که دلیل واضحی برای این که چرا یک چیز کم اهمیت و کوچک باعث ناراحتی می‌شود وجود نداشته باشد و این حالت روزها و هفته‌ها در فرد باقی بماند، به احتمال زیاد افسردگی عامل آن است.
عصبانیت مفرط
خشم ، اوج تحریک‌پذیری است. یک فرد افسرده ممکن است بابت یک چیز کم اهمیت به حالت انفجار برسد. اگر خشم دوام یافت یا ترساننده شد در اولین فرصت به فکر چاره باشید.
اضطراب و نگرانی. این به چند طریق ممکن است وجود داشته باشد. برای مثال، فردی ممکن است درباره بعضی موضوعات عادی روزمره، نگرانی وسواسی داشته باشد: قرص‌هایم تمام نشده؟ برای شام چه غذایی درست کنم؟ آیا به ماشینم بنزین زدم؟ مشکل دیگری از این حالت موقعی است که فرد در مورد تمام موضوعات اضطراب داشته باشد: باید به لوله‌کش تلفن کنم. اگر امروز نیاید چی؟ بهتر است صبح خیلی زود از خانه بروم، چون ممکن است ترافیک سنگین باشد یا وسط راه ماشینم پنچر شود. اضطراب ممکن است شکل عمومی‌تری نیز داشته باشد و همراه با افکار عجولانه باشد. معمولاً فرد مضطرب در حالت بی‌تصمیمی به سر می‌برد.
بدبینی و منفی بافی
داشتن نگاهی منفی نسبت به همه چیز: هیچکس مرا دوست ندارد. امروز هم روز بد دیگری در پیش خواهد بود. شانسی برای استخدام شدن ندارم. در حالتی که بدبینی ناشی از افسردگی وجود داشته باشد، منفی‌بافی به صورت مبالغه‌آمیزی در می‌آید: دلیلی وجود ندارد که روز بدی در پیش باشد، بعضی‌ها شما را دوست دارند، و اگر افسرده نبودی شانس خوبی برای گرفتن کار داشتی.
بی‌تفاوتی: لباس‌های کثیف انباشته شده، صورتحساب‌ها پرداخت نشده و شما بی‌خیال هستید. دوستی به شما تلفن می‌کند و مشکلش را با شما در میان می‌گذارد. امّا شما فقط ساکت نشسته‌اید و گوش می‌کنید و حرف‌های او هیچ احساسی را در شما برنمی‌انگیزد.
سرزنش بی مورد خود - خود خوری
هر کس اشتباه می‌کند. امّا فرد افسرده اشتباهاتش را بزرگ جلوه می‌دهد. «من امروز خسته به نظر می‌رسم.» تبدیل به «من زشت هستم» می‌شود. «من در محاسبه  موجودی حسابم اشتباه کرده‌ام.» به «من در ریاضیات کودن هستم.» تبدیل می‌شود. منفی بافی بیش از حد درباره  خود از علائم افسردگی است.

    تغییر در الگوهای فکری و رفتاری
گرچه علائم زیر همگی تحت عنوان «تغییر در الگوهای فکری» دسته‌بندی شده‌اند امّا هر یک از آن‌ها می‌توانند آثار قابل ملاحظه‌ای بر روی رفتار انسان داشته باشند. این علائم چون بیشتر بر روی نحوه  کار کردن تاثیر می‌گذارند توسط همکاران زودتر قابل تشخیص می‌باشد:

عدم تمرکز
این به دو شکل امکان‌پذیر است. یکی این که صرفنظر از این که چقدر سعی می‌کنید نتوانید روی کاری که در دست دارید یا کتابی که در حال مطالعه‌اش هستید یا صحبت‌های سخنرانی که در جلسه‌اش حضور دارید و یا روی رژیم غذایی که در پیش‌ گرفته‌اند تمرکز کنید. از سوی دیگر، ممکن است توجه شما از موضوعی منحرف شود بدون آن که خودتان آگاهی داشته باشید تا وقتی که ناگهان به خود آئید. مثلاً ناگهان متوجه شوید که 20 دقیقه است که روی همین صفحه کتاب مانده‌اید. اوّلی رنج‌آور و ناراحت‌کننده است و دومی می‌تواند مشکلات زیادی برای فرد به وجود آورد. به هر حال، عدم تمرکز، وضعیت مهمی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.
دشواری در تصمیم گیری و کم اراده گی
امروز برای رفتن به سرکار چه لباسی بپوشم؟ کدام یک از این سه پروژه اولویت بیشتری دارد؟ بهترین روز برای وقت گرفتن از دکتر کی است؟ در حالت افسردگی، تصمیم‌گیری ساده هم ممکن است مشکل‌ساز گردد. و تصمیم‌گیری‌های پیچیده می‌تواند غیرممکن شود. هنگامی که بی‌تصمیمی با اضطراب همراه باشد، مواجه شدن با شرائطی که تصمیم‌گیری اجتناب ناپذیر است می‌تواند به هیستری بیانجامد.
مردم معمولاً فکر می‌کنند که فرد افسرده، آدم آرام و گوشه‌گیری است امّا چنین فردی وقتی در گوشه و تحت فشار قرار گیرد، می‌تواند واکنش‌هایی نظیر انفجارهای هیجانی نشان دهد.

کاهش حافظه موقت  یا حافظه کاری
این مشکلات می‌تواند در اثر تمرکز ضعیف بروز کند. یعنی شما به دلیل عدم تمرکز چیزی را که بهتان گفته شده است نشنیده‌اید و در نتیجه نمی‌توانید آن را به یاد آورید. امّا افسردگی می تواند مستقیماً نیز بر روی حافظه تاثیر گذارد به نحوی که چیزی که به فرد گفته شده، شنیده و یا خوانده است و یک زمان به یاد داشته بعداً فراموشش شود.
بی‌نظمی: این علامت، منحصر به افسردگی نیست. افرادی که به شیدایی خفیف (hypomania ) دچارند نیز معمولاً آدم‌های بی‌نظمی هستند. امّا در این حالت ممکن است فرد از این بابت احساس ناراحتی نکند. مثلاً شما علیرغم به هم ریختگی اتاقتان، دقیقاً می‌دانید که هر چیز کجا قرار دارد. امّا در شرایط افسردگی، بی‌نظمی فرد را ناراحت می کند و باعث می‌شود که او حتی احساس بدتری هم پیدا کند زیرا اگر افسردگی وجود نداشت اقلاً فرد می‌توانست برای حل این مشکل اقدام کند.

 افکار تکراری و غیر قابل کنترل در مورد مرگ
هر چند سه موردی که در زیر آمده ممکن است به نظر سه عبارت مختلف برای یک چیز بیایند امّا در واقع، آن‌ها اشکال مختلفی از دل مشغولی به مساله مرگ هستند.

به مرگ فکر کردن
فکر کردن درباره  مرگ ممکن است به شکل تصوّر و تخیل مرگ خود فرد باشد. برای مثال، فرد ممکن است خود را خوابیده در داخل قبر تصوّر کند. یا به اتفاقاتی که در مراسم خاکسپاریش می‌افتد فکر کند و یا درباره  این موضوع فکر کند که مردم پس از مرگش چه می‌گویند. یکی از عبارت‌هایی که مردم، بدون منظور خاصی، زیاد به کار می‌برند این است که «ای کاش مرده بودم.» امّا بیان این عبارت از سوی یک آدم افسرده باید جدّی گرفته شود، پیش از آن که افکار به واقعیت بپیوندد.
داشتن فکر خودکشی
در این حالت، بیان «ای کاش مرده بودم.» کم کم به فکر کردن درباره  تحقق آن پیش می‌رود. فرد افسرده ممکن است در رویارویی با یک اتفاق پراسترس به فکر خودکشی بیافتد و به طور واقعی برای این عمل برنامه‌ریزی کند. چه فرد برنامه  مشخص برای خودکشی در ذهن داشته باشد و چه نداشته باشد، فکر کردن درباره  خودکشی باید بسیار جدّی گرفته شود. از جمله پرخطرترین عوامل برای انجام خودکشی می‌توان به تلاش قبلی برای خودکشی، حضور عوامل مهم استرس‌زا در زندگی و دسترسی به اسلحه اشاره کرد.
احساس مردن
کسی که احساس مرگ یا بریدن از زندگی می‌کند، گروهی از علائم زیر را در خود بروز می دهد
ناامیدی
بی‌تفاوتی
از دست دادن علاقه به فعالیت‌های لذت‌بخش
سستی و رخوت
کناره‌گیری اجتماعی

به علاوه، فرد ممکن است خود را صرفاً در جایگاه یک «ناظر» نسبت به اتفاقاتی که پیرامونش می‌افتد حس کند. احساس «پشت سر کسی ایستادن» و نگاه کردن به اتفاقاتی که می‌افتد.

جمع بندی
علائمی که ذکر شد، به ندرت به صورت منفرد حضور دارند و معمولاً ترکیبی از آن‌ها در فرد افسرده وجود دارد. برای مثال، ممکن است این علائم در یک نفر وجود داشته باشد:

گروه یک - تغییر در سطح فعالیت های روزانه
خستگی
بیخوابی
سستی و رخوت
گروه دو- تغییرات جسمانی
دردهای تعریف نشده
بیقراری روانی- حرکت
گروه سه - درد هیجانی
از دست دادن اعتماد به نفس
احساس بی‌پناهی
گروه چهار - حالت‌های روحی دشوار
تحریک‌پذیری
اضطراب و نگرانی 
گروه پنج - تغییر در الگوهای رفتاری
بی‌تصمیمی
بی‌نظمی
نیمه کاره  و ناتمام گذاشتن کارها
یک فرد افسرده ضمن داشتن علائم بالا هیچ علامتی از گروه شش  یعنی دلمشغولی به مرگ وجود نداشته باشد. فرد افسرده  دیگری ممکن است مجموعه متفاوتی از این علائم را داشته باشد. نکته  مهم این است که باید نسبت به نشانه های هشدار دهنده  افسردگی شناخت داشته باشیم تا بتوانیم آن‌ها را، در صورت وجود، در خودمان یا اطرافیانمان هر چه زودتر شناسایی کنیم و به موقع نسبت به درمان آن اقدام نمائیم


تشخیص های افتراقی
همه نشانه های بالا می تواند در مشکلات جمسانی هم بروز کنند و از این رو می بایست این آلترناتیوها را از افسردگی واقعی و کلاسیک تفکیک نمود. تشخیص افسردگی اصولا سخت است زیرا که بروز این بیماری  اشکال گوناگونی را در بر می گیرد. گزارش بیمار و اطرافیان و  دادن یک تصویر واضح و دقیق از مجموعه مشکلات بیمار موجب می شود که روانپزشک به مسئله مرکزی بیمار پی ببرد و تشخیثص درستی داشته باشد. تشخیص درست از الزمات مهم درمان موفق و بهوبدی پایدار است.
مواردی که می توانند با افسردگی واقعی (با دلایل روحی و روانی) یکی گرفته شوند به عبارت زیر هستند
یک- کم کار کردن غده تیروئید
دو - کمبود ویتامین  ب12 و یا کوبالامین
سه - بحران های روحی
چهار - اختلال در غده پاراتیروئید و اختلالات متابولیک
پنج  - بیماری دوقطپی
شش - اضطراب فراگیر
هفت - اختلال اضطرابی پانیک
هشت - فوبیا
نه - پی تی اس دی یا آسیب ناشی از از ضربه های روحی
ده - کم خونی
یازده - بیماری اسکیزوافکتیو یا بیماری دوقطبی با نشاه های سایکوز
دوازده - بیماری های سیستمیک مانند اس ال ای
سیزده -  اختلال خواب به ویژه بر اثر بیماری انسدادی خواب
چهارده - بیماری اسکیزوفرنی در ابتدای بروز شباهت زیادی به افردگی دارد و باید از افسردگی حقیقی تفکیک شود. جابجائی بیماری اسکیزوفرنی با افسردگی و یا برعکس، می تواندعواقب فاجعه باری برای مریض داشته باشد
افسردگی می تواند به دلیل مصرف پاره ای داروهای مرتبط با بیماری های جسمی باشد. مثلا:  دراورهای فشار خون، دارهای حاوی کورتیزون، هورمون های جنسی، آنتی اسید های معده، داروهی مسکن، داروهای شل کننده عضلات، داروهای کاهش دهنده اشتها و داروهائی که در شیمی درمانی و سزطان استفاده می شوند.


درمان افسردگی
افسردگی جسم و جان را درگیر و ضعیف می کند. درمان آن هم می بایست ترکیبی از راهکارهایی باشد که همه سطوح بیماری را در بر گرفته و آن را کاملا مهار کند. یک عامل مهم در گزین درمان افسردگی فرآیند تشخیص است. بسته به این که علل افسردگی چیست ردمان آن هم می بایست پاسخگوی عوامل ایجاد کننده آن باشد. از آنجا که عوامل فیزیولوژیکی، ذهنی، خانوادگی و اجتماعی در بروز و شکل گیری افسردگی دخیل هستند یک استراتژی درمانی نیز می بایست به صورت یک کلیت هارمونیک و سازگار در همه سطوح ارائه شود. در حقیقت ترکیبی از رویکردهای درمانی می بایست برای معالجه قطعی این بار منظور شود. درمان داروئی، رفتار درمانی، گفتار درمانی، الکترو کان ولسیو تراپی ، برنامه ریزی اجتماعی، مشاوره خانوادگی و گره گشائی در روابط خانواده و رسم نقشه زندگی مریض برای آسیب شناسی دقیق،  از جمله رویکردهای قابل ذکر هستند
در مان داروئی
هدف درمان داروئی تنظیم غلظت هورمون ها و دریافت انرژی شیمیائی کافی برای باز پس گیری  میل به زندگی و برگشت به حالت قبل از ابتلای به افسردگی است. درمان داروئی شیوه  بسیار موثری برای درمان افسردگی، اما با عوارض جانبی همراه است. در تیجه در گزینش این نوع درمان می بایست  به مریض در مورد سود و زیان این درمان، اطلاعات کافی منتقل شود

گفتار درمانی
گفتار درماین علاوه بر شناسائی علت های افسردگی و تمرکز بر آنها، شیوه برون رفت از افسردگی را نیز نشان می دهد. شرط موفقیت روان درمانی این است که
یک - بیمار بپذیرد که به کمک نیاز دارد و همه مسائلش را با روان درمان گر در میان بگذارد
دو - توصیه ها و برنامه های درماین را دنبال کند
سه -  اراده و میل تغییر در رفتار و خصلت ها وجود داشته باشد
چهار - روان درمانی زیاد طولانی نباشد
پنج -  روان درمان گر فعال، با تجربه و صاحب وجدان کاری لازم باشد

درمان با ای سی تی یا شوک درمانی
شوک درمانی سال های متمادی است که استفاده می شود و یکی از موثرترین شیوه های درمان در افسردگی های عمیق است. شوک درمانی 6 ثانیه طول می کشد و در بی هوشی عمومی انجام می شود. بیمار چیزی را نمی بنید و زمانی که درمان تمام می شود مریض بیدار می شود. تنها عارضه جانبی این درمان کم شدن حافظه کوتاه مدت تا یک یا دو ساعت بعد از درمان است و بعد از آن همه چیز به صورت عادی در می آید. این درمان در بسیاری موارد حتی از درمان داروئی بهتر است. اشکال این درمان این است که باید در بیمارستن انجام شود و بیمار تا یک ساعت بعد از درمان نمی تواند آنجا را ترک نماید 

......................................................

منابع

1-American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition. Washington, DC: American Psychiatric Association; 2013.


2-Pampallona S, Bollini P, Tibaldi G, Kupelnick B, Munizza C. Combined pharmacotherapy and psychological treatment for depression: a systematic review. Arch Gen Psychiatry. Jul 2004;61(7):714-9. [Medline].

3-Ishak WW, Ha K, Kapitanski N, Bagot K, Fathy H, Swanson B, et al. The impact of psychotherapy, pharmacotherapy, and their combination on quality of life in depression. Harv Rev Psychiatry. Dec 2011;19(6):277-89. [Medline].

4-Hollon SD, Ponniah K. A review of empirically supported psychological therapies for mood disorders in adults. Depress Anxiety. Oct 2010;27(10):891-932. [Medline]. [Full Text].

5-David-Ferdon C, Kaslow NJ. Evidence-based psychosocial treatments for child and adolescent depression. J Clin Child Adolesc Psychol. Jan 2008;37(1):62-104. [Medline].

6-APA. Practice Guideline for the Treatment of Patients with Major Depressive Disorder (3rd edition). Accessed May 3, 2011. American Psychiatric Association. [Full Text].

7-Dunlop BW, Nemeroff CB. The role of dopamine in the pathophysiology of depression. Arch Gen Psychiatry. Mar 2007;64(3):327-37. [Medline].

8-Alexopoulos GS. Depression in the elderly. Lancet. Jun 4-10 2005;365(9475):1961-70. [Medline].

9-Mayberg HS, Liotti M, Brannan SK, McGinnis S, Mahurin RK, Jerabek PA, et al. Reciprocal limbic-cortical function and negative mood: converging PET findings in depression and normal sadness. Am J Psychiatry. May 1999;156(5):675-82. [Medline].

10-Kempton MJ, Salvador Z, Munafò MR, Geddes JR, Simmons A, Frangou S, et al. Structural neuroimaging studies in major depressive disorder. Meta-analysis and comparison with bipolar disorder. Arch Gen Psychiatry. Jul 2011;68(7):675-90. [Medline].

11-Sacher J, Neumann J, Fünfstück T, Soliman A, Villringer A, Schroeter ML. Mapping the depressed brain: A meta-analysis of structural and functional alterations in major depressive disorder. J Affect Disord. Sep 2 2011;[Medline].

12-Rice F. Genetics of childhood and adolescent depression: insights into etiological heterogeneity and challenges for future genomic research. Genome Med. Sep 20 2010;2(9):68. [Medline]. [Full Text].

13-Tsuang MT, Faraone SV. The genetics of mood disorders. Baltimore, MD: Johns Hopkins University Press, 1990.

14-Abkevich V, Camp NJ, Hensel CH, Neff CD, Russell DL, et al. Predisposition locus for major depression at chromosome 12q22-12q23.2. Am J Hum Genet. Dec 2003;73(6):1271-81. [Medline]. [Full Text].

15-Holmans P, Zubenko GS, Crowe RR, DePaulo JR Jr, Scheftner WA, Weissman MM, et al. Genomewide significant linkage to recurrent, early-onset major depressive disorder on chromosome 15q. Am J Hum Genet. Jun 2004;74(6):1154-67. [Medline]. [Full Text].

16-Lohoff FW. Overview of the genetics of major depressive disorder. Curr Psychiatry Rep. Dec 2010;12(6):539-46. [Medline]. [Full Text].

17-Caspi A, Sugden K, Moffitt TE, Taylor A, Craig IW, Harrington H, et al. Influence of life stress on depression: moderation by a polymorphism in the 5-HTT gene. Science. Jul 18 2003;301(5631):386-9. [Medline].

18-Zhang X, Gainetdinov RR, Beaulieu JM, Sotnikova TD, Burch LH, Williams RB, et al. Loss-of-function mutation in tryptophan hydroxylase-2 identified in unipolar major depression. Neuron. Jan 6 2005;45(1):11-6. [Medline].

19-Garriock HA, Allen JJ, Delgado P, Nahaz Z, Kling MA, Carpenter L, et al. Lack of association of TPH2 exon XI polymorphisms with major depression and treatment resistance. Mol Psychiatry. Nov 2005;10(11):976-7. [Medline].

20-Yamada K, Hattori E, Iwayama Y, Ohnishi T, Ohba H, Toyota T, et al. Distinguishable haplotype blocks in the HTR3A and HTR3B region in the Japanese reveal evidence of association of HTR3B with female major depression. Biol Psychiatry. Jul 15 2006;60(2):192-201. [Medline].

21-Binder EB, Salyakina D, Lichtner P, Wochnik GM, Ising M, Pütz B, et al. Polymorphisms in FKBP5 are associated with increased recurrence of depressive episodes and rapid response to antidepressant treatment. Nat Genet. Dec 2004;36(12):1319-25. [Medline].

22-Akiskal HS, Weller ES. Mood disorders and suicide in children and adolescents. In: Kaplan HI, Saddock BJ, eds. Comprehensive Textbook of Psychiatry. Vol 2. 5th ed. Lippincott Williams & Wilkins; 1989.

23-Weissman MM, Leckman JF, Merikangas KR, Gammon GD, Prusoff BA. Depression and anxiety disorders in parents and children. Results from the Yale family study. Arch Gen Psychiatry. Sep 1984;41(9):845-52. [Medline].

24-Nobile M, Begni B, Giorda R, Frigerio A, Marino C, Molteni M, et al. Effects of serotonin transporter promoter genotype on platelet serotonin transporter functionality in depressed children and adolescents. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Nov 1999;38(11):1396-402. [Medline].

25-Birmaher B, Kaufman J, Brent DA, Dahl RE, Perel JM, al-Shabbout M, et al. Neuroendocrine response to 5-hydroxy-L-tryptophan in prepubertal children at high risk of major depressive disorder. Arch Gen Psychiatry. Dec 1997;54(12):1113-9. [Medline].

26-Blazer DG. Depression in late life: review and commentary. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. Mar 2003;58(3):249-65. [Medline].

Uhr M, Tontsch A, Namendorf C, Ripke S, Lucae S, Ising M, et al. Polymorphisms in the drug transporter gene ABCB1 predict antidepressant treatment response in depression. Neuron. Jan 24 2008;57(2):203-9. [Medline].

27-Bishop JR, Moline J, Ellingrod VL, Schultz SK, Clayton AH. Serotonin 2A -1438 G/A and G-protein Beta3 subunit C825T polymorphisms in patients with depression and SSRI-associated sexual side-effects. Neuropsychopharmacology. Oct 2006;31(10):2281-8. [Medline].

28-McMahon FJ, Buervenich S, Charney D, Lipsky R, Rush AJ, Wilson AF, et al. Variation in the gene encoding the serotonin 2A receptor is associated with outcome of antidepressant treatment. Am J Hum Genet. May 2006;78(5):804-14. [Medline]. [Full Text].

29-Bruce ML. Psychosocial risk factors for depressive disorders in late life. Biol Psychiatry. Aug 1 2002;52(3):175-84. [Medline].

30-O'Hara MW, Neunaber DJ, Zekoski EM. Prospective study of postpartum depression: prevalence, course, and predictive factors. J Abnorm Psychol. May 1984;93(2):158-71. [Medline].

Abramson, Lyn Y.; Metalsky, Gerald I.; Alloy, Lauren B. Hopelessness Depression: A Theory-Based Subtype of Depression. Psychol Rev. Apr 1989;Vol 96(2):358-372.

Hyde JS, Mezulis AH, Abramson LY. The ABCs of depression: integrating affective, biological, and cognitive models to explain the emergence of the gender difference in depression. Psychol Rev. Apr 2008;115(2):291-313. [Medline].

Lewinsohn, P. M. A behavioral approach to depression. In: Friedman R.J. and Katz M.M. The psychology of depression: Contemporary theory and research. Washington, DC.: Winston-Wiley; 1974:157-178.

Ferster, C. B. A functional analysis of depression. Am Psychol. 1973;28, 857-870.

Martell, C. R., Addis, M. E., & Jacobson, N. S. Depression in context: Strategies for guided action. New York: Norton; 2001.

Frodl T, Reinhold E, Koutsouleris N, Donohoe G, Bondy B, Reiser M, et al. Childhood stress, serotonin transporter gene and brain structures in major depression. Neuropsychopharmacology. May 2010;35(6):1383-90. [Medline]. [Full Text].

Karg K, Burmeister M, Shedden K, Sen S. The Serotonin Transporter Promoter Variant (5-HTTLPR), Stress, and Depression Meta-analysis Revisited: Evidence of Genetic Moderation. Arch Gen Psychiatry. May 2011;68(5):444-54. [Medline].

De Bellis MD, Dahl RE, Perel JM, Birmaher B, al-Shabbout M, Williamson DE, et al. Nocturnal ACTH, cortisol, growth hormone, and prolactin secretion in prepubertal depression. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Sep 1996;35(9):1130-8. [Medline].

Krishnan KR. Biological risk factors in late life depression. Biol Psychiatry. Aug 1 2002;52(3):185-92. [Medline].

Hammen C, Burge D, Adrian C. Timing of mother and child depression in a longitudinal study of children at risk. J Consult Clin Psychol. Apr 1991;59(2):341-5. [Medline].

Wickramaratne P, Gameroff MJ, Pilowsky DJ, Hughes CW, Garber J, Malloy E, et al. Children of depressed mothers 1 year after remission of maternal depression: findings from the STAR*D-Child study. Am J Psychiatry. Jun 2011;168(6):593-602. [Medline].

Thomas AJ, Kalaria RN, O'Brien JT. Depression and vascular disease: what is the relationship?. J Affect Disord. Apr 2004;79(1-3):81-95. [Medline].

Klerman GL. The current age of youthful melancholia. Evidence for increase in depression among adolescents and young adults. Br J Psychiatry. Jan 1988;152:4-14. [Medline].

Gershon ES, Hamovit JH, Guroff JJ, Nurnberger JI. Birth-cohort changes in manic and depressive disorders in relatives of bipolar and schizoaffective patients. Arch Gen Psychiatry. Apr 1987;44(4):314-9. [Medline].

Current depression among adults---United States, 2006 and 2008. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. Oct 1 2010;59(38):1229-35. [Medline].

Helgason T. Epidemiology of mental disorders in Iceland. A psychiatric and demographic investigation of 5395 Icelanders. Acta Psychiatr Scand. 1964;40:SUPPL 173:1+. [Medline].

Jablensky A, Sartorius N, Gulbinat W, Ernberg G. Characteristics of depressive patients contacting psychiatric services in four cultures. A report from the who collaborative study on the assessment of depressive disorders. Acta Psychiatr Scand. Apr 1981;63(4):367-83. [Medline].

Murphy JM, Laird NM, Monson RR, Sobol AM, Leighton AH. Incidence of depression in the Stirling County Study: historical and comparative perspectives. Psychol Med. May 2000;30(3):505-14. [Medline].

Copeland JR, Beekman AT, Dewey ME, Hooijer C, Jordan A, Lawlor BA, et al. Depression in Europe. Geographical distribution among older people. Br J Psychiatry. Apr 1999;174:312-21. [Medline].

Kashani JH, Sherman DD. Childhood depression: Epidemiology, etiological models, and treatment implications. Integr Psychiatry. 1988;6:1-8.

Lewinsohn PM, Hops H, Roberts RE, Seeley JR, Andrews JA. Adolescent psychopathology: I. Prevalence and incidence of depression and other DSM-III-R disorders in high school students. J Abnorm Psychol. Feb 1993;102(1):133-44. [Medline].

Garrison CZ, Waller JL, Cuffe SP, McKeown RE, Addy CL, Jackson KL. Incidence of major depressive disorder and dysthymia in young adolescents. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Apr 1997;36(4):458-65. [Medline].

Hankin BL, Abramson LY, Moffitt TE, Silva PA, McGee R, Angell KE. Development of depression from preadolescence to young adulthood: emerging gender differences in a 10-year longitudinal study. J Abnorm Psychol. Feb 1998;107(1):128-40. [Medline].

Siegel JM, Aneshensel CS, Taub B. Adolescent depressed mood in a multiethnic sample. J Youth Adolesc. 1998;27.

Tohen M, Khalsa HM, Salvatore P, et al. Two-year outcomes in first-episode psychotic depression The McLean-Harvard first-episode project. J Affect Disord. Jan 2012;136(1-2):1-8. [Medline].

Practice parameters for the assessment and treatment of children and adolescents with depressive disorders. AACAP. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Oct 1998;37(10 Suppl):63S-83S. [Medline].

Pine DS, Cohen E, Cohen P, Brook J. Adolescent depressive symptoms as predictors of adult depression: moodiness or mood disorder?. Am J Psychiatry. Jan 1999;156(1):133-5. [Medline].

Lespérance F, Frasure-Smith N. Depression and heart disease. Cleve Clin J Med. Feb 2007;74 Suppl 1:S63-6. [Medline].

Millard PH. Depression in old age. Br Med J (Clin Res Ed). Aug 6 1983;287(6389):375-6. [Medline]. [Full Text].

Alexopoulos GS, Chester JG. Outcomes of geriatric depression. Clin Geriatr Med. May 1992;8(2):363-76. [Medline].

Geda YE, Knopman DS, Mrazek DA, Jicha GA, Smith GE, Negash S, et al. Depression, apolipoprotein E genotype, and the incidence of mild cognitive impairment: a prospective cohort study. Arch Neurol. Mar 2006;63(3):435-40. [Medline].

Modrego PJ, Ferrández J. Depression in patients with mild cognitive impairment increases the risk of developing dementia of Alzheimer type: a prospective cohort study. Arch Neurol. Aug 2004;61(8):1290-3. [Medline].

Katon W, Lyles CR, Parker MM, Karter AJ, Huang ES, Whitmer RA. Association of depression with increased risk of dementia in patients with type 2 diabetes: the diabetes and aging study. Arch Gen Psychiatry. Apr 2012;69(4):410-7. [Medline].

Brooks M. Depression accelerates cognitive decline in type 2 diabetes. Medscape Medical News. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/812762.. Accessed October 22, 2013.

Sullivan MD, Katon WJ, Lovato LC, Miller ME, Murray AM, Horowitz KR, et al. Association of Depression With Accelerated Cognitive Decline Among Patients With Type 2 Diabetes in the ACCORD-MIND Trial. JAMA Psychiatry. Oct 1 2013;70(10):1041-7. [Medline].

Li G, Wang LY, Shofer JB, et al. Temporal Relationship Between Depression and Dementia: Findings From a Large Community-Based 15-Year Follow-up Study. Arch Gen Psychiatry. Sep 2011;68(9):970-7. [Medline].

Gotlib I, Hammen C. (2002). Handbook of Depression. New York: Guilford Press; 2002.

Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Injury Prevention and Control. Web-based Injury Statistics Query and Reporting System (WISQARS). Available at http://www.cdc.gov/ncipc/wisqars. Accessed March 19, 2010.

Conwell Y, Duberstein PR, Caine ED. Risk factors for suicide in later life. Biol Psychiatry. Aug 1 2002;52(3):193-204. [Medline].

Elovainio M, Shipley MJ, Ferrie JE, Gimeno D, Vahtera J, Marmot MG, et al. Obesity, unexplained weight loss and suicide: the original Whitehall study. J Affect Disord. Aug 2009;116(3):218-21. [Medline].

Friedman RA, Leon AC. Expanding the black box - depression, antidepressants, and the risk of suicide. N Engl J Med. Jun 7 2007;356(23):2343-6. [Medline].

Tondo L, Albert MJ, Baldessarini RJ. Suicide rates in relation to health care access in the United States: an ecological study. J Clin Psychiatry. Apr 2006;67(4):517-23. [Medline].

Sheikh RM, Weller EB, Weller RA. Prepubertal depression: diagnostic and therapeutic dilemmas. Curr Psychiatry Rep. Apr 2006;8(2):121-6. [Medline].

Spitz R. Anaclitic depression: An inquiry into the genesis of psychiatric conditions in early childhood. Psychoanalytic Study of the Child. 1946;Vol 2:313-342.

Kendell RE, Chalmers JC, Platz C. Epidemiology of puerperal psychoses. Br J Psychiatry. May 1987;150:662-73. [Medline].

SIGN. Postnatal Depression and Puerperal Psychosis: A National Clinical Guideline. Scottish Intercollegiate Guidelines Network. 2002;32.

USPSTF. Screening for depression in adults: U.S. preventive services task force recommendation statement. Ann Intern Med. Dec 1 2009;151(11):784-92. [Medline].

ACOG Committee Opinion No. 343: psychosocial risk factors: perinatal screening and intervention. Obstet Gynecol. Aug 2006;108(2):469-77. [Medline].

Peindl KS, Wisner KL, Hanusa BH. Identifying depression in the first postpartum year: guidelines for office-based screening and referral. J Affect Disord. May 2004;80(1):37-44. [Medline].

Wisner KL, Parry BL, Piontek CM. Clinical practice. Postpartum depression. N Engl J Med. Jul 18 2002;347(3):194-9. [Medline].

Beck CT. Postpartum depression: it isn't just the blues. Am J Nurs. May 2006;106(5):40-50; quiz 50-1. [Medline].

Imsiragic AS, Begic D, Martic-Biocina S. Acute stress and depression 3 days after vaginal delivery--observational, comparative study. Coll Antropol. Jun 2009;33(2):521-7. [Medline].

Scrandis DA, Sheikh TM, Niazi R, Tonelli LH, Postolache TT. Depression after delivery: risk factors, diagnostic and therapeutic considerations. ScientificWorldJournal. Oct 22 2007;7:1670-82. [Medline].

Spinelli MG. Antepartum and postpartum depression. J Gend Specif Med. Oct-Nov 1998;1(2):33-6. [Medline].

ACOG Practice Bulletin: Clinical management guidelines for obstetrician-gynecologists number 92, April 2008 (replaces practice bulletin number 87, November 2007). Use of psychiatric medications during pregnancy and lactation. Obstet Gynecol. Apr 2008;111(4):1001-20. [Medline].

Earls, Marian, MD. Incorporating recognition and management of perinatal and postpartum depression into pediatric practice. Pediatrics. Nov 2010;126(5):1032-9. [Medline].

Pignone MP, Gaynes BN, Rushton JL, Burchell CM, Orleans CT, Mulrow CD, et al. Screening for depression in adults: a summary of the evidence for the U.S. Preventive Services Task Force. Ann Intern Med. May 21 2002;136(10):765-76. [Medline].

Vogelzangs N, Beekman AT, Boelhouwer IG, et al. Metabolic depression: a chronic depressive subtype? findings from the InCHIANTI study of older persons. J Clin Psychiatry. May 2011;72(5):598-604. [Medline].

Ko DT, Hebert PR, Coffey CS, Sedrakyan A, Curtis JP, Krumholz HM. Beta-blocker therapy and symptoms of depression, fatigue, and sexual dysfunction. JAMA. Jul 17 2002;288(3):351-7. [Medline].

Luijendijk HJ, van den Berg JF, Hofman A, Tiemeier H, Stricker BH. ß-blockers and the risk of incident depression in the elderly. J Clin Psychopharmacol. Feb 2011;31(1):45-50. [Medline].

Portella MJ, de Diego-Adeliño J, Ballesteros J, Puigdemont D, Oller S, Santos B, et al. Can we really accelerate and enhance the selective serotonin reuptake inhibitor antidepressant effect? A randomized clinical trial and a meta-analysis of pindolol in nonresistant depression. J Clin Psychiatry. Jul 2011;72(7):962-9. [Medline].

U.S. Preventive Services Task Force. Screening for Depression. May 2002. Available at http://www.uspreventiveservicestaskforce.org/uspstf/uspsdepr.htm#summary. Accessed February 21, 2012.

Mitchell AJ, Coyne JC. Do ultra-short screening instruments accurately detect depression in primary care? A pooled analysis and meta-analysis of 22 studies. Br J Gen Pract. Feb 2007;57(535):144-51. [Medline]. [Full Text].

Arroll B, Khin N, Kerse N. Screening for depression in primary care with two verbally asked questions: cross sectional study. BMJ. Nov 15 2003;327(7424):1144-6. [Medline]. [Full Text].

Tutus A, Kibar M, Sofuoglu S, Basturk M, Gönül AS. A technetium-99m hexamethylpropylene amine oxime brain single-photon emission tomography study in adolescent patients with major depressive disorder. Eur J Nucl Med. Jun 1998;25(6):601-6. [Medline].

[Guideline] Qaseem A, Snow V, Denberg TD, Forciea MA, Owens DK. Using second-generation antidepressants to treat depressive disorders: a clinical practice guideline from the American College of Physicians. Ann Intern Med. Nov 18 2008;149(10):725-33. [Medline]. [Full Text].

Chambless, D. L, Baker, M. J., Baucom, D. H., et al. Update on empirically validated therapies, II. Clin Psychol. 1998;51, 3-16.

Task Force on Promotion and Dissemination of Psychological Procedures. Training in and dissemination of empirically validated psychological treatments. Clin Psychol. 1995;48, 3-23.

Chambless, D. L., & Hollon, S. D. Defining empirically supported therapies. JCCP. 1998;66, 7-18.

US Food and Drug Administration. Celexa (citalopram hydrobromide): Drug safety communication – abnormal heart rhythms associated with high doses. Accessed August 24, 2011. [Full Text].

Celexa (citalopram hydrobromide) [package insert]. St. Louis, Missouri: Forest Pharmaceuticals, Inc; August, 2011. [Full Text].

Henigsberg N, Mahableshwarkar AR, Jacobsen P, Chen Y, Thase ME. A randomized, double-blind, placebo-controlled 8-week trial of the efficacy and tolerability of multiple doses of Lu AA21004 in adults with major depressive disorder. J Clin Psychiatry. Jul 2012;73(7):953-9. [Medline].

Alvarez E, Perez V, Dragheim M, Loft H, Artigas F. A double-blind, randomized, placebo-controlled, active reference study of Lu AA21004 in patients with major depressive disorder. Int J Neuropsychopharmacol. Jun 2012;15(5):589-600. [Medline]. [Full Text].

Mahableshwarkar AR, Jacobsen PL, Serenko M, Chen Y, Trivedi M. A randomized, double-blind, parallel group study comparing the efficacy and safety of 2 doses of vortioxetine in adults with major depressive disorder. Program and abstracts of the 166th Annual American Psychiatric Association Meeting; May 18-22, 2013; San Francisco, California. Poster NR9-02.

Jacobsen PL, Mahableshwarkar AR, Serenko M, Chen Y, Trivedi M. A randomized, double-blind, placebo-controlled study of the efficacy and safety of vortioxetine 10 mg and 20 mg in adults with major depressive disorder. Program and abstracts of the 166th Annual American Psychiatric Association Meeting; May 18-22, 2013; San Francisco, California. Poster NR9-06.

Katona C, Hansen T, Olsen CK. A randomized, double-blind, placebo-controlled, duloxetine-referenced, fixed-dose study comparing the efficacy and safety of Lu AA21004 in elderly patients with major depressive disorder. Int Clin Psychopharmacol. Jul 2012;27(4):215-23. [Medline].

Boulenger JP, Loft H, Florea I. A randomized clinical study of Lu AA21004 in the prevention of relapse in patients with major depressive disorder. J Psychopharmacol. Nov 2012;26(11):1408-16. [Medline].

Baldwin DS, Hansen T, Florea I. Vortioxetine (Lu AA21004) in the long-term open-label treatment of major depressive disorder. Curr Med Res Opin. Oct 2012;28(10):1717-24. [Medline].

Mahableshwarkar AR, Jacobsen PL, Chen Y. A randomized, double-blind trial of 2.5?mg and 5?mg vortioxetine (Lu AA21004) versus placebo for 8 weeks in adults with major depressive disorder. Curr Med Res Opin. Mar 2013;29(3):217-26. [Medline].

Jain R, Mahableshwarkar AR, Jacobsen PL, Chen Y, Thase ME. A randomized, double-blind, placebo-controlled 6-wk trial of the efficacy and tolerability of 5 mg vortioxetine in adults with major depressive disorder. Int J Neuropsychopharmacol. Mar 2013;16(2):313-21. [Medline].

Rush AJ, Trivedi MH, Stewart JW, et al. Combining Medications to Enhance Depression Outcomes (CO-MED): Acute and Long-Term Outcomes of a Single-Blind Randomized Study. Am J Psychiatry. Jul 2011;168(7):689-701. [Medline].

Agency for Healthcare Research and Quality. Comparative Effectiveness of Second-Generation Antidepressants in the Pharmacologic Treatment of Adult Depression. Accessed March 22, 2010. AHRQ: Agency for Healthcare Research and Quality. [Full Text].

Zisook S, Lesser IM, Lebowitz B, Rush AJ, Kallenberg G, Wisniewski SR, et al. Effect of antidepressant medication treatment on suicidal ideation and behavior in a randomized trial: an exploratory report from the Combining Medications to Enhance Depression Outcomes Study. J Clin Psychiatry. Oct 2011;72(10):1322-32. [Medline].

Fournier JC, DeRubeis RJ, Hollon ST, et al. Antidepressant drug effects and depression severity: a patient-level meta-analysis. JAMA [serial online]. Accessed March 22, 2010. Available at http://jama.ama-assn.org/content/303/1/47.full.

Hopko DR, Lejuez CW, Ruggiero KJ, Eifert GH. Contemporary behavioral activation treatments for depression: procedures, principles, and progress. Clin Psychol Rev. Oct 2003;23(5):699-717. [Medline].

Jacobson NS, Dobson KS, Truax PA, Addis ME, Koerner K, Gollan JK, et al. A component analysis of cognitive-behavioral treatment for depression. J Consult Clin Psychol. Apr 1996;64(2):295-304. [Medline].

Kanter JW, Manos RC, Bowe WM, Baruch DE, Busch AM, Rusch LC. What is behavioral activation? A review of the empirical literature. Clin Psychol Rev. Aug 2010;30(6):608-20. [Medline].

Lejuez CW, Hopko DR, Hopko SD. A brief behavioral activation treatment for depression. Treatment manual. Behav Modif. Apr 2001;25(2):255-86. [Medline].

Dimidjian S, Hollon SD, Dobson KS, Schmaling KB, Kohlenberg RJ, Addis ME, et al. Randomized trial of behavioral activation, cognitive therapy, and antidepressant medication in the acute treatment of adults with major depression. J Consult Clin Psychol. Aug 2006;74(4):658-70. [Medline].

McCauley, E., Schloredt, K., Gudmundsen, G., et al. Expanding behavioral activation to depressed adolescents: Lessons learned in treatment development. Cogn and Behav Pract. 2011;18, 371-383.

Meeks S, Looney SW, Van Haitsma K, Teri L. BE-ACTIV: a staff-assisted behavioral intervention for depression in nursing homes. Gerontologist. Feb 2008;48(1):105-14. [Medline].

Sood, J. R., Cisek, E., Zimmerman, J., et al. Treatment of depressive symptoms during short-term rehabilitation: an attempted replication of the DOUR project. Rehabil Psychol. 2003;48, 44-49.

Quijano, L. M., Stanley, M. A., Peterson, N. J., et al. Healthy Ideas: a depression intervention delivered by community-based case managers serving older adults. J Appl Gerontol. 2007;26:139-156.

Young JE, Weinberger AD, Beck, AT. Cognitive therapy for depression. In: Barlow D.H. Clinical handbook of psychological disorders: A step-by-step treatment manual. Third Edition. New York: Guilford Press; 2001:264-308.

Beck AT, Rush AJ, Shaw BF, Emery G. Cognitive therapy of depression. New York: Guilford Press; 1979.

Areán PA, Cook BL. Psychotherapy and combined psychotherapy/pharmacotherapy for late life depression. Biol Psychiatry. Aug 1 2002;52(3):293-303. [Medline].

Pinquart M, Duberstein PR, Lyness JM. Treatments for later-life depressive conditions: a meta-analytic comparison of pharmacotherapy and psychotherapy. Am J Psychiatry. Sep 2006;163(9):1493-501. [Medline].

Klerman, G. L., Weissman, M. M., Rounsaville, B. J., et al. Interpersonal Psychotherapy of Depression. New York: Basic Books; 1984..

Gillies, L. A. Interpersonal psychotherapy for depression and other disorders. In: Barlow D.H. Clinical Handbook of Psychological Disoders: A Step-by-Step Treatment Manual. 3rd ed. New York: The Guilford Press; 2001.

Mufson L, Fairbanks J. Interpersonal psychotherapy for depressed adolescents: a one-year naturalistic follow-up study. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Sep 1996;35(9):1145-55. [Medline].

Reynolds CF 3rd, Frank E, Perel JM, Imber SD, Cornes C, Miller MD, et al. Nortriptyline and interpersonal psychotherapy as maintenance therapies for recurrent major depression: a randomized controlled trial in patients older than 59 years. JAMA. Jan 6 1999;281(1):39-45. [Medline].

Kabat-Zinn, J. Full Catastrophe Living: The program of the Stress Reduction Clinic at the University of Massachusetts Medical Center. New York: Delta; 1990.

Segal, Z. V., Teasdale, J. D., & Williams, J. M. G. Mindfulness-based cognitive therapy: Theoretical rationale and empirical status. In: Hayes, S.C., Follette, V.M. and Linehan, M.M. Mindfulness and Acceptance: Expanding the Cognitive-Behavioral Tradition. New York: Guilford Press; 2011.

Segal, Z. V., Williams, J. M. G., & Teasdale, J. D. Mindfulness based cognitive therapy for depression: A new approach to preventing relapse. New York: Guilford Press; 2002.

Teasdale JD, Segal ZV, Williams JM, Ridgeway VA, Soulsby JM, Lau MA. Prevention of relapse/recurrence in major depression by mindfulness-based cognitive therapy. J Consult Clin Psychol. Aug 2000;68(4):615-23. [Medline].

Ma SH, Teasdale JD. Mindfulness-based cognitive therapy for depression: replication and exploration of differential relapse prevention effects. J Consult Clin Psychol. Feb 2004;72(1):31-40. [Medline].

Nezu, A. M., Nezu, C. M., & D'Zurilla, T. J. Solving life's problems: A 5-step guide to enhanced well-being. New York: Springer; 2007.

Nezu AM, Ronan GF. Life stress, current problems, problem solving, and depressive symptoms: an integrative model. J Consult Clin Psychol. Oct 1985;53(5):693-7. [Medline].

Nezu, A. M., Nezu, C. M., Saraydarian, L., et al. Social problem solving as a moderator variable between negative life stress and depressive symptoms. Cognitive Ther Res. 1986;10:489-498.

Nezu, A. M. Problem solving and behavior therapy revisited. Behav Ther. 2004;35:1-33.

D'Zurilla, T. J. & Nezu, A. M. Problem-solving therapy: A positive approach to clinical intervention. 3rd ed. New York: Springer; 2007.

D'Zurilla, T. J., Nezu, A. M., & Maydeu-Olivares, A. Social problem solving: Theory and assessment. In: Chang, E.C., D'Zurilla, T.J., & Sanna, L.J. Social problem solving: Theory, research, and training. Washington, DC: American Psychological Association; 2004:11-27.

Nezu, A. M., Nezu, C. M., & Lombardo, E. Problem-solving therapy. In: O'Donohue, W., Fisher, J. E. & Hayes, S. C.,. Cognitive behavior therapy: Applying empirically supported techniques in your practice. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons; 2003:301-307.

Nezu AM. Efficacy of a social problem-solving therapy approach for unipolar depression. J Consult Clin Psychol. Apr 1986;54(2):196-202. [Medline].

Nezu AM, Perri MG. Social problem-solving therapy for unipolar depression: an initial dismantling investigation. J Consult Clin Psychol. Jun 1989;57(3):408-13. [Medline].

Arean PA, Perri MG, Nezu AM, Schein RL, Christopher F, Joseph TX. Comparative effectiveness of social problem-solving therapy and reminiscence therapy as treatments for depression in older adults. J Consult Clin Psychol. Dec 1993;61(6):1003-10. [Medline].

Mynors-Wallis LM, Gath DH, Lloyd-Thomas AR, Tomlinson D. Randomised controlled trial comparing problem solving treatment with amitriptyline and placebo for major depression in primary care. BMJ. Feb 18 1995;310(6977):441-5. [Medline]. [Full Text].

Dowrick C, Dunn G, Ayuso-Mateos JL, Dalgard OS, Page H, Lehtinen V, et al. Problem solving treatment and group psychoeducation for depression: multicentre randomised controlled trial. Outcomes of Depression International Network (ODIN) Group. BMJ. Dec 9 2000;321(7274):1450-4. [Medline]. [Full Text].

Lieverse R, Van Someren EJ, Nielen MM, Uitdehaag BM, Smit JH, Hoogendijk WJ. Bright light treatment in elderly patients with nonseasonal major depressive disorder: a randomized placebo-controlled trial. Arch Gen Psychiatry. Jan 2011;68(1):61-70. [Medline].

Wirz-Justice A, Bader A, Frisch U, Stieglitz RD, Alder J, Bitzer J, et al. A randomized, double-blind, placebo-controlled study of light therapy for antepartum depression. J Clin Psychiatry. Jul 2011;72(7):986-93. [Medline].

Cassels C. FDA Clears TMS Device for Resistant Depression. Medscape Medical News [serial online]. Jan 9 2013;Accessed January 29 2013. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/777357.

Krogh J, Nordentoft M, Sterne JA, Lawlor DA. The effect of exercise in clinically depressed adults: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Clin Psychiatry. Apr 2011;72(4):529-38. [Medline].

Kennedy SH, Giacobbe P, Rizvi SJ, et al. Deep brain stimulation for treatment-resistant depression: follow-up after 3 to 6 years. Am J Psychiatry. May 2011;168(5):502-10. [Medline].

Brunoni AR, Valiengo L, Baccaro A, Zanão TA, de Oliveira JF, Goulart A, et al. The Sertraline vs Electrical Current Therapy for Treating Depression Clinical Study: Results From a Factorial, Randomized, Controlled Trial. JAMA Psychiatry. Feb 6 2013;1-9. [Medline].

Rush AJ, Trivedi MH, Wisniewski SR, Nierenberg AA, Stewart JW, Warden D, et al. Acute and longer-term outcomes in depressed outpatients requiring one or several treatment steps: a STAR*D report. Am J Psychiatry. Nov 2006;163(11):1905-17. [Medline].

Rush AJ. Star-D: lessons learned and future implications. Depress Anxiety. Jul 2011;28(7):521-4. [Medline].

Berman RM, Marcus RN, Swanink R, McQuade RD, Carson WH, Corey-Lisle PK, et al. The efficacy and safety of aripiprazole as adjunctive therapy in major depressive disorder: a multicenter, randomized, double-blind, placebo-controlled study. J Clin Psychiatry. Jun 2007;68(6):843-53. [Medline].

[Best Evidence] Marcus RN, McQuade RD, Carson WH, Hennicken D, Fava M, Simon JS, et al. The efficacy and safety of aripiprazole as adjunctive therapy in major depressive disorder: a second multicenter, randomized, double-blind, placebo-controlled study. J Clin Psychopharmacol. Apr 2008;28(2):156-65. [Medline].

Berman RM, Fava M, Thase ME, Trivedi MH, Swanink R, McQuade RD, et al. Aripiprazole augmentation in major depressive disorder: a double-blind, placebo-controlled study in patients with inadequate response to antidepressants. CNS Spectr. Apr 2009;14(4):197-206. [Medline].

Lowry F. Vagus nerve stimulation effective in resistant depression. Medscape Medical News [serial online]. May 16, 2013;Accessed May 27, 2013. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/804311.

Conway CR, Chibnall JT, Gebara MA, Price JL, Snyder AZ, Mintun MA, et al. Association of cerebral metabolic activity changes with vagus nerve stimulation antidepressant response in treatment-resistant depression. Brain Stimul. Feb 13 2013;[Medline].

Cassels C. TMS for resistant depression: long-term results are in. Medscape Medical News [serial online]. May 24, 2013;Accessed June 17, 2013. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/804736.

March JS, Silva S, Petrycki S, Curry J, Wells K, Fairbank J, et al. The Treatment for Adolescents With Depression Study (TADS): long-term effectiveness and safety outcomes. Arch Gen Psychiatry. Oct 2007;64(10):1132-43. [Medline].

Hughes CW, Emslie GJ, Crismon ML, Posner K, Birmaher B, Ryan N, et al. Texas Children's Medication Algorithm Project: update from Texas Consensus Conference Panel on Medication Treatment of Childhood Major Depressive Disorder. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Jun 2007;46(6):667-86. [Medline].

Brent DA. The treatment of SSRI-resistant depression in adolescents (TORDIA): in search of the best next step. Depress Anxiety. 2009;26(10):871-4. [Medline].

Leonard HL, March J, Rickler KC, Allen AJ. Pharmacology of the selective serotonin reuptake inhibitors in children and adolescents. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Jun 1997;36(6):725-36. [Medline].

Rey-Sánchez F, Gutiérrez-Casares JR. Paroxetine in children with major depressive disorder: an open trial. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Oct 1997;36(10):1443-7. [Medline].

Tsapakis EM, Soldani F, Tondo L, Baldessarini RJ. Efficacy of antidepressants in juvenile depression: meta-analysis. Br J Psychiatry. Jul 2008;193(1):10-7. [Medline].

Emslie GJ, Rush AJ, Weinberg WA, Kowatch RA, Hughes CW, Carmody T, et al. A double-blind, randomized, placebo-controlled trial of fluoxetine in children and adolescents with depression. Arch Gen Psychiatry. Nov 1997;54(11):1031-7. [Medline].

March JS, Silva S, Petrycki S, Curry J, Wells K, Fairbank J, et al. The Treatment for Adolescents With Depression Study (TADS): long-term effectiveness and safety outcomes. Arch Gen Psychiatry. Oct 2007;64(10):1132-43. [Medline].

Cassels C. FDA Suicide Warnings Change Antidepressant Prescribing Patterns, but Physicians Ignore Monitoring Recommendations. Medscape Today. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/715952. Accessed March 22, 2010.

Cassels C. FDA Suicide Warnings About Antidepressants Cut Rates of Depression Diagnosis and Treatment. Medscape Today. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/704235. Accessed March 22, 2010.

Leon AC, Solomon DA, Li C, et al. Antidepressants and risks of suicide and suicide attempts: a 27-year observational study. J Clin Psychiatry. May 2011;72(5):580-6. [Medline].

Carlsten A, Waern M, Ekedahl A, Ranstam J. Antidepressant medication and suicide in Sweden. Pharmacoepidemiol Drug Saf. Oct-Nov 2001;10(6):525-30. [Medline].

Hall WD, Mant A, Mitchell PB, Rendle VA, Hickie IB, McManus P. Association between antidepressant prescribing and suicide in Australia, 1991-2000: trend analysis. BMJ. May 10 2003;326(7397):1008. [Medline]. [Full Text].

Olfson M, Marcus SC, Druss B, Pincus HA. National trends in the use of outpatient psychotherapy. Am J Psychiatry. Nov 2002;159(11):1914-20. [Medline].

March J, Silva S, Petrycki S, Curry J, Wells K, Fairbank J, et al. Fluoxetine, cognitive-behavioral therapy, and their combination for adolescents with depression: Treatment for Adolescents With Depression Study (TADS) randomized controlled trial. JAMA. Aug 18 2004;292(7):807-20. [Medline].

Simon GE, Savarino J, Operskalski B, Wang PS. Suicide risk during antidepressant treatment. Am J Psychiatry. Jan 2006;163(1):41-7. [Medline].

Grote NK, Bridge JA, Gavin AR, Melville JL, Iyengar S, Katon WJ. A meta-analysis of depression during pregnancy and the risk of preterm birth, low birth weight, and intrauterine growth restriction. Arch Gen Psychiatry. Oct 2010;67(10):1012-24. [Medline].

Chambers CD, Hernandez-Diaz S, Van Marter LJ, Werler MM, Louik C, Jones KL, et al. Selective serotonin-reuptake inhibitors and risk of persistent pulmonary hypertension of the newborn. N Engl J Med. Feb 9 2006;354(6):579-87. [Medline]. [Full Text].

Occhiogrosso M, Omran SS, Altemus M. Persistent pulmonary hypertension of the newborn and selective serotonin reuptake inhibitors: lessons from clinical and translational studies. Am J Psychiatry. Feb 2012;169(2):134-40. [Medline].

FDA drug safety communication: Selective serotonin reuptake inhibitor (SSRI) antidepressant use during pregnancy and reports of a rare heart and lung condition in newborn babies. US Food and Drug Administration. Available at http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm283375.htm. Accessed December 14, 2011.

Levinson-Castiel R, Merlob P, Linder N, Sirota L, Klinger G. Neonatal abstinence syndrome after in utero exposure to selective serotonin reuptake inhibitors in term infants. Arch Pediatr Adolesc Med. Feb 2006;160(2):173-6. [Medline].

di Scalea TL, Wisner KL. Pharmacotherapy of postpartum depression. Expert Opin Pharmacother. Nov 2009;10(16):2593-607. [Medline]. [Full Text].

Yonkers KA, Wisner KL, Stewart DE, Oberlander TF, Dell DL, Stotland N, et al. The management of depression during pregnancy: a report from the American Psychiatric Association and the American College of Obstetricians and Gynecologists. Obstet Gynecol. Sep 2009;114(3):703-13. [Medline].

Wisner KL, Perel JM, Peindl KS, Hanusa BH, Piontek CM, Findling RL. Prevention of postpartum depression: a pilot randomized clinical trial. Am J Psychiatry. Jul 2004;161(7):1290-2. [Medline].

Weissman AM, Levy BT, Hartz AJ, Bentler S, Donohue M, Ellingrod VL, et al. Pooled analysis of antidepressant levels in lactating mothers, breast milk, and nursing infants. Am J Psychiatry. Jun 2004;161(6):1066-78. [Medline].

Andreescu C, Lenze EJ, Mulsant BH, Wetherell JL, Begley AE, Mazumdar S, et al. High worry severity is associated with poorer acute and maintenance efficacy of antidepressants in late-life depression. Depress Anxiety. 2009;26(3):266-72. [Medline]. [Full Text].

Cooper C, Katona C, Lyketsos K, et al. A systematic review of treatments for refractory depression in older people. Am J Psychiatry. Jul 2011;168(7):681-8. [Medline].

Fabian TJ, Amico JA, Kroboth PD, Mulsant BH, Corey SE, Begley AE, et al. Paroxetine-induced hyponatremia in older adults: a 12-week prospective study. Arch Intern Med. Feb 9 2004;164(3):327-32. [Medline].

King RA, Segman RH, Anderson GM. Serotonin and suicidality: the impact of acute fluoxetine administration. I: Serotonin and suicide. Isr J Psychiatry Relat Sci. 1994;31(4):271-9. [Medline].

Teicher MH, Glod CA, Cole JO. Antidepressant drugs and the emergence of suicidal tendencies. Drug Saf. Mar 1993;8(3):186-212. [Medline].

Pan A, Okereke OI, Sun Q, Logroscino G, Manson JE, Willett WC, et al. Depression and incident stroke in women. Stroke. Oct 2011;42(10):2770-5. [Medline]. [Full Text].

Pan A, Sun Q, Okereke OI, Rexrode KM, Hu FB. Depression and risk of stroke morbidity and mortality: a meta-analysis and systematic review. JAMA. Sep 21 2011;306(11):1241-9. [Medline]. [Full Text].

Baldessarini RJ, Tondo L, Ghiani C, Lepri B. Illness risk following rapid versus gradual discontinuation of antidepressants. Am J Psychiatry. Aug 2010;167(8):934-41. [Medline].

Nelson JC, Papakostas GI. Atypical antipsychotic augmentation in major depressive disorder: a meta-analysis of placebo-controlled randomized trials. Am J Psychiatry. Sep 2009;166(9):980-91. [Medline].

Gilbody S, Bower P, Fletcher J, Richards D, Sutton AJ. Collaborative care for depression: a cumulative meta-analysis and review of longer-term outcomes. Arch Intern Med. Nov 27 2006;166(21):2314-21. [Medline].

Kroll L, Harrington R, Jayson D, Fraser J, Gowers S. Pilot study of continuation cognitive-behavioral therapy for major depression in adolescent psychiatric patients. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Sep 1996;35(9):1156-61. [Medline].

A Message From APA President Dilip Jeste, M.D., on DSM-5. Available at http://www.psychnews.org/files/DSM-message.pdf. Accessed December 1, 2012.

Anderson P. Stimulation device shows 'immediate' impact on depression. Medscape Medical News [serial online]. July 31, 2014;Accessed August 4, 2014. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/829208.

Asnis GM, Bose A, Gommoll CP, Chen C, Greenberg WM. Efficacy and safety of levomilnacipran sustained release 40 mg, 80 mg, or 120 mg in major depressive disorder: a phase 3, randomized, double-blind, placebo-controlled study. J Clin Psychiatry. Mar 2013;74(3):242-8. [Medline].

Bender K. Cognitive therapy, meds equal in curbing depression relapse. Medscape Medical News [serial online]. November 20, 2013;Accessed December 3, 2013. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/814547.

Brauser D. Depression Causally Linked to Heart Disease. Medscape Medical News. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/820313. Accessed February 12, 2014.

Brunner EJ, Shipley MJ, Britton AR, Stansfeld SA, Heuschmann PU, Rudd AG, et al. Depressive disorder, coronary heart disease, and stroke: dose-response and reverse causation effects in the Whitehall II cohort study. Eur J Prev Cardiol. Feb 3 2014;[Medline].

Cassels C. FDA Approves New SNRI for Major Depression. Medscape Medical News. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/808481.. Accessed August 6, 2013.

Cassels C. FDA Approves Vortioxetine for Major Depression. Medscape Medical News. Available at http://www.medscape.com/viewarticle/811892. Accessed October 8, 2013.

Dennis CL, Dowswell T. Psychosocial and psychological interventions for preventing postpartum depression. Cochrane Database Syst Rev. Feb 28 2013;2:CD001134. [Medline].

Harris EC, Barraclough B. Suicide as an outcome for mental disorders. A meta-analysis. Br J Psychiatry. Mar 1997;170:205-28. [Medline].

Hollon SD, Ponniah K. A review of empirically supported psychological therapies for mood disorders in adults. Depress Anxiety. Oct 2010;27(10):891-932. [Medline]. [Full Text].

Irwin MR, Levin MJ, Laudenslager ML, Olmstead R, Lucko A, Lang N, et al. Varicella Zoster Virus-Specific Immune Responses to a Herpes Zoster Vaccine in Elderly Recipients With Major Depression and the Impact of Antidepressant Medications. Clin Infect Dis. Feb 13 2013;[Medline].

Jarrett RB, Minhajuddin A, Gershenfeld H, Friedman ES, Thase ME. Preventing depressive relapse and recurrence in higher-risk cognitive therapy responders: a randomized trial of continuation phase cognitive therapy, fluoxetine, or matched pill placebo. JAMA Psychiatry. Nov 1 2013;70(11):1152-60. [Medline].

Rohan ML, Yamamoto RT, Ravichandran CT, et al. Rapid mood-elevating effects of low field magnetic stimulation in depression. Biol Psychiatry. Aug 1 2014;76(3):186-93. [Medline].

Steingard RJ, Renshaw PF, Yurgelun-Todd D, Appelmans KE, Lyoo IK, Shorrock KL, et al. Structural abnormalities in brain magnetic resonance images of depressed children. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Mar 1996;35(3):307-11. [Medline].


 

 .